
Een maaltijdcheque voor onze afgevaardigde is een recht
Nieuws vrijdag 5 mei 2017
Tot onze grote verbazing kennen enkele lokale besturen geen maaltijdcheques toe aan personeelsleden met syndicale vrijstelling. Uit ongerustheid stelden we de vraag aan de Rijksdienst voor Sociale Zekerheid (RSZ).
Het standpunt van de RSZ blijkt niet gewijzigd én is meer dan duidelijk. We drukken het hier nogmaals af, zodat de besturen in staat zijn om een eventueel foutief beleid te regulariseren:
“De RSZ beschouwt de dagen van syndicale opdrachten als dagen waarop de aanwezigheid van de werknemers vereist is in het belang van de onderneming, en doorgaans verplicht is ingevolge wettelijke bepalingen die noch de werkgever, noch de werknemer de keuze laten.
Voor de toepassing van de wetgeving inzake de maaltijdcheques wordt onder ‘de dag, waarop de werknemer normale werkelijke arbeid of meerprestaties verricht’ verstaan, de dag waarop de fysieke aanwezigheid van de werknemer op het werk of ingevolge het werk op een andere plaats vereist is. Voor de dagen waarop de effectief of plaatsvervangende vakbondsafgevaardigden deelnemen aan vergaderingen van de overlegorganen, moet dan ook een maaltijdcheque worden toegekend.”
Dat is alvast duidelijk. We vragen aan alle lokale besturen om eventuele tegenstrijdige bepalingen in hun rechtspositieregeling zo snel mogelijk aan te passen. Tevens vragen we de correcte toepassing van deze RSZ-visie voor onze afgevaardigden. Dat betekent dat de besturen die geen maaltijdcheque toekenden voor syndicale opdrachten, dit alsnog moeten regulariseren.
Willy Van de Berge, Gert Vlasselaer