
Vervanging van opvoeder of administratief medewerker: nieuwe regelgeving
Nieuws vrijdag 26 juni 2015
Een directeur of een schoolbestuur dat in het secundair onderwijs een afwezige opvoeder of administratief medewerker wil vervangen, moet voortaan rekening houden met wijzigingen in de regelgeving.
In het huidig systeem krijgt elke scholengemeenschap van de overheid een puntenenveloppe. Daarmee kan ze voor haar scholen opvoeders en administratief medewerkers aanstellen. Hoeveel punten een personeelslid kost, hangt af van zijn diploma. Ook het salaris wordt bepaald door het diploma.
Puntenwaarde betrekking |
Aanstelling |
Salaris |
63 |
SO |
202 |
82 |
Bachelor |
158 |
120 |
Master |
542 |
In de huidige regelgeving kost een vervanger evenveel punten als de titularis, ongeacht zijn diploma. Men kan bijvoorbeeld een afwezige opvoeder met diploma secundair onderwijs (63 punten – salariscode 202) vervangen door een personeelslid met diploma bachelor. Het aantal punten dat dit kost, blijft hetzelfde, maar de vervanger krijgt wel een salaris volgens zijn diploma (salariscode 158).
Nieuw systeem
Vanaf het schooljaar 2015-2016 wordt het systeem aangepast en deels afgestemd op het basisonderwijs. Nog altijd zal een schoolbestuur bepalen hoeveel punten het wenst te spenderen aan een betrekking. Vervolgens wordt daar een salarisschaal aan gekoppeld. De band tussen het diploma en de salarisschaal is minder eenduidig.
Voorbeeld
In een betrekking van 63 punten zal men in principe iemand met een diploma SO aanstellen. Men kan echter ook een bachelor of een master nemen. Al deze personeelsleden zullen echter verloond worden volgens barema 202. Bij een vervanging is er wel een zekere band tussen het diploma en de salarisschaal: een vervanger heeft nooit recht op een salarisschaal boven zijn diploma. Een voorbeeld: iemand met een diploma SO vervangt een bachelor (salarisschaal 158) en heeft slechts recht op salarisschaal 202 (SO).
Titularis |
Vervanging |
Salaris |
63 |
Ten minste SO |
202 |
Ten minste Bachelor |
202 |
|
Ten minste Master |
202 |
|
82 |
Ten minste SO |
202 |
Ten minste Bachelor |
158 |
|
Ten minste Master |
158 |
|
120 |
Ten minste SO |
202 |
Ten minste Bachelor |
158 |
|
Ten minste Master |
542 |
Standpunt ACOD Onderwijs
ACOD Onderwijs heeft de koppeling tussen het puntenaantal, het diploma en het salaris verdedigd, zowel voor de titularis als voor de vervanger. Wij menen dat het takenpakket afgestemd moet zijn op het diplomaniveau en dat het bij een vervanging niet de bedoeling is dat het takenpakket wordt aangepast. Bovendien menen wij ook dat collega’s met een SO-diploma gewaardeerd moeten worden en niet mogen verdrongen worden door overgekwalificeerde masters of bachelors.
Anomalie
Ten slotte willen we nog op een merkwaardige situatie wijzen. Doordat in het secundair onderwijs de regeling van de vacante betrekkingen van het basisonderwijs ingevoerd wordt, ontstaan er voor de vervangingen verschillende regelingen. Een master die in het basisonderwijs aangesteld wordt in een betrekking van 63 punten, zal betaald worden volgens salarisschaal 202. Als deze master vervangen wordt door een andere master, dan wordt die betaald volgens salarisschaal 542. In het secundair onderwijs zal zowel voor de titularis als voor de vervanger salarisschaal 202 van toepassing zijn.
Af en toe krijgen we als vakbond het verwijt dat we de oorzaak zouden zijn van de complexe regelgeving. Dit besluit illustreert duidelijk dat de Vlaamse regering zelf niet echt meewerkt om tot een vereenvoudiging te komen.
raf.deweerdt@acod.be