
Stakingsrecht is onaantastbaar
Nieuws dinsdag 4 april 2006
Maritieme verkeersleiders opgeëist
Al jaren heerst er ongenoegen bij de maritieme verkeersleiders en assistent-verkeersleiders van de Vlaamse Gemeenschap. Dit zijn personeelsleden van de afdeling Scheepvaartbegeleiding, die zorgen voor een veilige en vlotte afwikkeling van het scheepvaartverkeer op de maritieme vaarwegen. Zij bewaken en coördineren onder meer de toegang tot de havens, zoals de haven van Oostende. Hun ongenoegen heeft te maken met de ongunstige verlofregeling en vooral de verloning die niet tegemoetkomt aan de zware verantwoordelijkheden.
De feiten
Op 4 januari werd door ACOD een staking voor onbepaalde duur aangezegd. Op vraag van de overheid werd de stakingsactie opgeschort. De overheid beloofde om een voorstel te formuleren als antwoord op de vragen van de personeelsleden. Een eerste voorstel werd voorgelegd op 18 januari, maar het werd door de vakbonden als onvoldoende afgewezen. Eind februari kwam er een tweede voorstel van de overheid, maar ook dat was ruimschoots onvoldoende. ACOD meldde dan dat vanaf 1 maart om 18 uur de stakingsactie effectief zou ingaan, wat ook gebeurde. We stelden een aantal afspraken voor om de veiligheid van het scheepvaartverkeer te vrijwaren. Zo vroegen we om de signalisatie voor de toegang tot de haven van Oostende op rood te zetten. Wellicht onder druk van het havenpatronaat weigerde de administratieve leiding om daarop in te gaan en werd de signalisatie gedoofd. Dit leidde tot drie bijna-aanvaringen, die enkel door het plichtbewust optreden van de stakende personeelsleden werden vermeden.
Door de havenkapitein werd op 2 maart een bevelschrift uitgevaardigd en werden de stakende personeelsleden opgeëist door de administratieve leiding van de afdeling Scheepvaartbegeleiding. Na overleg met de overheid besliste ACOD om gevolg te geven aan de opeisingen. Om de druk op de overheid aan te houden werden daarbij vertragingen ingebouwd van ongeveer één uur. Op 6 maart werd door de overheid beloofd om onze tegenvoorstellen te onderzoeken en in de tweede helft van maart een antwoord te geven. ACOD wacht dit antwoord af en schortte de actie voorlopig op.
Veiligheid primeert
Wij hebben enkel maar gevolg gegeven aan de opeisingen om onze stakende leden te vrijwaren van het risico op gerechterlijke schadeprocedures bij eventuele ongevallen. Omdat we twijfelden aan de wettelijkheid van de opeisingen, lieten we de zaak onderzoeken door de juridische dienst van ACOD. Volgens hun advies zijn zowel de grond van de opeising, als de gevolgde procedure wettelijk niet in orde. Op die basis hebben we intussen bij de Vlaamse politieke overheid geprotesteerd. We wachten nog op het antwoord.
We tillen zwaar aan deze opeisingen. Dat bij syndicale acties de vitale behoeften en de veiligheid moeten worden verzekerd, vinden wij absoluut terecht. Bij syndicale acties van onze kant nemen wij trouwens steeds zelf die verantwoordelijkheid op. Een goed voorbeeld daarvan zijn de protocollen die we afsloten met de directies van de ziekenhuizen.
Bij die veiligheid en vitale behoeften moet het echter blijven. Commerciële, financiële of economische argumenten passen niet in dat kader. Het commercieel belang van het Oostendse havenpatronaat was wel de echte drijfveer om onze stakende verkeersleiders op te eisen. Door het advies van ACOD om de signalisatie op rood te zetten niet te volgen, heeft men voor dat financieel belang zelfs de veiligheid opgeofferd.
Overheid tast stakingsrecht aan
Wellicht niet toevallig heeft de overheid in sectorcomité 18 een voorstel van nota voorgesteld over concrete afspraken tussen de overheid en de vakbonden over de toepassing van het syndicaal statuut in de Vlaamse Gemeenschap. Een van de elementen daarvan is het blijven verzekeren van een aantal diensten tijdens georganiseerde werkonderbrekingen. In dat voorstel lezen we: "Het is de overheid die oordeelt tijdens een actie op grond van veiligheid, economische en commerciële argumenten of zij een bemanning die in actie gaat van boord haalt of niet."
Twee zaken hebben we aan de Vlaamse regeringsdelegatie al duidelijk gemaakt. Nooit zullen we bij syndicale acties diensten verzekeren voor het economisch of commercieel belang. En zolang er geen duidelijkheid is over de opeisingen tijdens de staking van de verkeerleiders, praten we niet over de bewuste nota. Wij zullen nooit aanvaarden dat het stakingsrecht wordt aangetast.