Vlaamse Regering en Overheid vertragen: Personeel opnieuw onder druk?
De voorbije maanden hebben we met de vakbonden de Vlaamse Regering op verschillende punten onder druk kunnen zetten om meer te gaan handelen in het belang van het Vlaamse overheidspersoneel. De Vlaamse Overheid moet immers, volgens ons, handelen als een goede huisvader/moeder en het beste garanderen voor het personeel.
We hebben op verschillende dossiers onze stempel kunnen drukken: we hebben, onder andere, ervoor gezorgd dat de belangrijke verlofstelsels overeind en gevrijwaard blijven en dat er zelfs een aantal extra’s bij komen, het invoeren van de verplichte leidraad bij uitbestedingen en outsourcingen, de stand van zaken en evaluatie van de invoering PTOW (plaats- en tijdsonafhankelijk werken) bij de entiteiten met als doel de minimale gelijkschakeling voor bepaalde zaken over alle entiteiten heen zodat er een minimumsokkel bestaat, het verkrijgen van een budget voor de steeds maar uitgestelde tweede pensioenpijler voor contractuelen die niet statutair kunnen worden, het verder opvolgen van de uitrol functieclassificatie op basis van een consensus in de begeleidingscommissie en het opeisen van een budget om te gaan onderhandelen voor een nieuw sectoraal akkoord – cao voor de personeelsleden.
Dat is niet zonder ‘slag of stoot’ gegaan, we hebben daarvoor strategisch moeten overleggen, onderhandelen en de druk opvoeren. Maar het is ons gelukt.
Gaan regering en overheid weer op de rem staan?
Bij het budget voor het sectoraal akkoord-cao was onze verwondering groot dat de Vlaamse Regering ons nu zegt dat zij ons nog geen exact budget kan toezeggen. Normaal gezien zou het budget gekend zijn op het Sectorcomité van 5 februari en zouden we de eisencahiers overhandigen. De ACOD heeft altijd gezegd dat we enkel willen onderhandelen als er vooraf gekend is welke budgetenveloppe er beschikbaar is.
Blijkbaar moet de interkabinettenwerkgroep nog beslissen over het budget. De ACOD begrijpt niet dat er wel al voor de collega’s van onderwijs, welzijnssector en De Lijn een onderhandelingsbudget gekend is. Het is een slecht signaal van de regering om de onderhandelingen te vertragen. De planning is nu om op het Sectorcomite van 5 maart de budgetenveloppe kenbaar te maken en dan de eisencahiers wederzijds te overhandigen en nadien de onderhandelingen te starten.
Impact van de functieclassificatie?
Voor de functieclassificatie is er de blijvende ongerustheid van de personeelsleden rond de concrete impact van het toekomstige systeem en de gevolgen op de lonen en loopbaan. Een bekommernis die wij als vakbond sterk delen.
Wij willen al lang weten van de Vlaamse Regering welke financiële mogelijkheden zij geeft om de functieclassificatie te laten slagen voor alle personeelsleden. Het enige signaal die de minister en de regering geeft, is dat het allemaal budgetneutraal moet zijn. Dit kan echter niet met dit nieuwe ‘systeem’. Er mag voor ACOD Overheidsdiensten niemand op achteruitgang in zijn of haar verloning en loopbaan.
De leidend ambtenaren en uiteindelijk ook de minister hebben ingezien dat het loopbaanproject functieclassificatie niet voldoende rijp is om in volle kracht door te zetten en geven ons als vakbonden dus gelijk. Wij hebben altijd gezegd dat er tegelijkertijd met de indeling in functiefamilies en functieklassen er ook duidelijkheid moest zijn over de verloning en loopbaanontwikkeling. Ondertussen heeft minister Homans beslist dat het officiële traject en de functiewegingen ‘on hold’ gezet worden tot er meer duidelijkheid is rond het verloningsbeleid en de loopbaanontwikkeling. De ACOD wil eerst onderhandelen over de loon- en loopbaanmogelijkheden. We hebben tot hiertoe echter nog geen onderhandelingsvoorstel van de Vlaamse Regering gekregen om echt te onderhandelen.
Ondertussen kan binnen de entiteiten informeel verder gegaan worden met de wegingen. Er zal echter geen formele communicatie en betekening van de wegingsresultaten zijn en dus ook nog geen toepassing van de beroepsprocedure zolang er geen duidelijkheid is over het verlonings- en loopbaanbeleid.
ACOD Overheidsdiensten zal beide dossiers met kennis van zaken verder onderhandelen. De belangen van het personeel zullen daarbij centraal staan.
Chris Moortgat